Hogyan kapta nevét az új COVID-19 variáns, az omikron?
Az Egészségügyi Világszervezet görög betűk után nevezi el a koronavírus változatokat, hogy elkerülje a zűrzavart a nyilvánosság körében, illetve bármely csoport megbélyegzését. A legújabb variáns az omikron nevet kapta.
A Dél-Afrikában megjelent Covid-19 változat a görög ábécé 15. betűjéről kapta nevét
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által májusban bejelentett névadási séma könnyebbé teszi a különböző variánsokkal kapcsolatos kommunikációt, illetve kevésbé zavaros a közvélemény számára – közölte az ügynökség és szakértők.
Így például az Indiában megjelent változat nem B.1.617.2 néven ismert, hanem delta variánsként került a köztudatba (a görög ábécé negyedik betűje után).
A nemrég bejelentett változat pedig az omikron nevet kapta.
Nem mindegyik változat egyformán aggályos egészségügyi, vagy tudományos szempontból
A WHO szerint jelenleg két „figyelmet igénylő” és öt „aggodalomra okot adó” változat létezik, és mindegyiknek van egy görög betűjele.
„Figyelmet igénylő” besorolást kapnak azok a koronavírus variánsok amelyek:
- Olyan genetikai változásokkal bírnak, amelyek előreláthatólag vagy ismerten befolyásolják a vírus jellemzőit, például a fertőzőképességet, a betegség súlyosságát, az immunrendszer kijátszását, a diagnosztikai vagy terápiás „szökést”; és
- Úgy azonosították, hogy jelentős közösségi átvitelt vagy több COVID-19-klasztert okoz, az idő múlásával növekvő számú esetet okoz több országban is, vagy egyéb járványügyi hatások várhatóak, amelyek globális közegészségügyi kockázatra utalnak.
Ebbe a kategóriába tartozik a mű és a lambda variáns.
„Aggodalomra okot adó” besorolást kapnak a globális közegészségügyi jelentőséggel bíró változatok, amelyek esetén az alábbiak közül legalább az egyik kritérium teljesül:
- A fertőzőképesség növekedése vagy hátrányos változás a COVID-19 epidemiológiájában (járványtan); vagy
- A virulencia (a kórokozó, jelen esetben a koronavírus megbetegítő képességének a foka) növekedése vagy a betegség klinikai megjelenésének megváltozása; vagy
- A közegészségügyi és szociális intézkedések vagy a rendelkezésre álló diagnosztika, vakcinák, terápiák hatékonyságának csökkenése.
Ezek a COVID-19 változatok az alfa, béta, gamma, delta és az omikron.
Egyes variánsok nem érik el azt a veszélyességi szintet, hogy a fenti két kategóriába sorolják azokat, annak ellenére, hogy görög betűjelet kaptak
Néha a WHO átugrik bizonyos görög betűkön
Eddig a WHO két betűt is kihagyott közvetlenül az omikron előtt. Ezek a nű és a kszi. Ennek oka az volt, hogy angolul a nű (’Nu’) kiejtve könnyen összetéveszthető az angol ’new’ – új szóval. A kszi (angolul ’Xi’) pedig gyakori vezetéknév Kínában, továbbá a kínai elnököt Xi Jinping-nek hívják.
Az ügynökség hangsúlyozta, hogy a betegségek esetében alkalmazott névadási gyakorlata során kerülni kell bármely kulturális, társadalmi, nemzeti, regionális, szakmai vagy etnikai csoport megsértését.
A WHO szerint az alkalmazott nevezéktan egyszerű és könnyen követhető. Ezzel szemben a különböző változatok tudományos neveit nehezen lehet kimondani és megjegyezni, valamint könnyű a tévesztés lehetősége.
A másik ok, amiért a WHO a görög ábécé szerinti rendszerre tért át, az a korábbi nevezéktan diszkriminatív voltában keresendő. Az ügynökség megbélyegzőnek és diszkriminatívnak nevezte azt a gyakorlatot, hogy a változatokat az észlelési hely szerint nevezzék el.
A fenti nevezéktan elsősorban a közvéleménynek és a sajtónak szól. Az egyes variánsok tudományos elnevezése továbbra is használatban van a tudós társadalom és a szakértők körében.
Érdemes elolvasniItt vannak az első tapasztalatok, hogy mennyire okozott súlyos betegséget az omikron vírusváltozat!
Érdemes elolvasniAz emlékeztető oltások fontossága az egyéni védelem és a járványkezelés érdekében
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban